HPL / High Pressure Laminate

فرمیکا HPL High Pressure Laminate

(High Pressure Laminate) به اختصار HPL نام صفحاتی است که از ترکیب لایه‌های سلولزی و رزین‌های فنولیک به وجود می‌آید. این ترکیب پس از قرار گرفتن در دما و فشار بالا تبدیل به صفحاتی محکم با مشخصات فنی ویژه می‌گردد. سطوح نهایی این صفحات توسط لایه‌های رنگین و پوشش ضد خش پوشانده می‌شود.

از مزایای پانل‌های HPL می‌توان به مقاومت رطوبتی، مقاومت حرارتی، عایق الکتریسیته، مقاومت در برابر اسیدهای ضعیف، مقاومت مکانیکی، مقاوم به اشعه UV، خواص ضد خش، شستشو و نگهداری آسان اشاره کرد.

صفحات HPL کاربرد وسیعی در زمینه‌های گوناگون دارد. با توجه به خصوصیات ذکرشده در بالا ورق‌های H.P.L پوشش بسیار مناسبی برای نمای خارجی ساختمان‌ها است. از دیگر موارد استفاده پانل‌های HPL در صنعت ساختمان، می‌توان به تزئین دیواره‌های داخلی ساختمان، آراستن آسانسور و ساخت کابینت‌های آشپزخانه، لاکرهای استخر و کمدهای رختکن اشاره کرد. پانل HPL در صنایع دیگری همچون خودروسازی و واگن سازی نیز کاربرد فراوان دارد.

ترموود / ترمووود / Thermowood

رنگ و اجرای ترموود و HPL

ترموود / ترمووود به چوب‌های فرآوری شده در شرایط خاص دما و رطوبت اطلاق می‌شود. این فرایند توسط انجمن چوب فنلاند (BTT) ابداع‌شده و بکار گیری این عنوان فقط توسط اعضاء مورد تائید انجمن ممکن است. گرمایش باعث تغییرات در ساختار چوب می‌شود. درنتیجه تورم چوب به علت کاهش رطوبت کم، تیره‌تر و سبک‌تر و رزین و شیره گیاهی خارج‌شده و دوام بیشتری پیدا می‌کند.

ThermoWood یکی از بهترین محصولات جهت استفاده در نما و ساختارهای بیرونی است. سطح بالای ماندگاری و ایمنی این محصول باعث می‌شود تغییرات بسیار کمی در اندازه و ابعاد آن در محل اتصال به دیوار ایجاد شود. این ترمووود به دلیل کاهش بسیار ناچیز در ابعاد، دارای قدرت اجرا و نصب و سرویس‌کاری بالایی است. نمای چوبی درواقع پوسته یا پوشش ساختمان است و علاوه بر جنبه‌ی زیبایی و چشم‌نوازی می‌تواند به‌عنوان محافظی در برابر عواملی نظیر سرما، گرما و رطوبت عمل کند و باعث تثبیت دمای داخل ساختمان شود.

بهره‌گیری از چوب طبیعی ترمووود در نمای ساختمان، زیبایی، لطافت و گرمی فراوانی به نما می‌بخشد و ساختمان را به نمادی زیبا با معماری ساده تبدیل می‌کند و فراگیری آن در شهرهای خاکستری دودزده باعث بازگشت طبیعت به زندگی شهری امروز خواهد شد.